Ece Çınar
Son 180 günde 6 haber
Paylaş:

GİMDER'den inovatif bir proje: Mentor-Öğrenci Dayanışma Projesi

Kurulduğu günden beri İTÜ GİMDER; İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ve İTÜ Makina Fakültesi Gemi Mühendisliği mezunları ile birlikte yapılan faaliyetlerle “Teknik Üniversite”li olma ruhunu kaybetmeden büyüyerek, sektöre şekil veren öncü bir dernek olma yolunda ilerliyor. Düzenlediği etkinlikler ile her geçen sene daha fazla İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ve İTÜ Makina Fakültesi Gemi Mühendisliği mezununa ulaşıyor. Mezunlar ile beraber hareket eden İTÜ GİMDER, bu ruha sahip tüm mezunlarına ve öğrencilere yol gösterici olmayı hedefliyor.

Bu hedefe ulaşma amacı ile İTÜ GİMDER Mentor-Öğrenci Dayanışması Projesi, 07.11.2015 tarihinde mezunlardan Ensar Emin Kaymaz liderliğinde İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirilmiştir. Yapılan bireysel mülakatlar sayesinde öğrencilerin kendilerini geliştirmek istedikleri alanlara en uygun mentorla eşleştirilmesi sağlanmıştır. Yurt dışında çalışan ve projeye destek vermek isteyen mezunlar içinse, uzaktan bağlantı yoluyla mentor öğrenci eşleşmesi sağlanmıştır. Eşleştirme neticesinde mezunların çalışma yoğunluğu da göz önüne alınarak, görüşme saatleri oluşturulmuştur. Ayrıca mezunlardan Sanver Gözen ile öğrenciler arasında sektör ve iş bulma imkanları konusunda bir sohbet gerçekleştirilmiştir.

Bu seneki gerçekleşen projenin, bir öncekinden en büyük farkı ise, mentor olmak isteyen mezun sayısının başvurmuş olan öğrenci sayısından fazla olmasıdır. Bu da, İTÜ GİMDER’in mentorluk projesinin artık dernek bünyesinden çıkarak mezunları tarafından sahiplenilmiş olan önemli bir etkinlik haline geldiğini göstermektedir.

Projenin sonraki ayağında ise eşleşen mentor-öğrenci görüşmeleri düzenli olarak devam edip, öğrencilerin mesleki gelişimlerine dair deneyimleri not edilecektir. En son olarak ise, tüm mentor ve öğrencilerin bir arada oldukları ve süreç boyunca edinilen deneyimlerin taraflarca paylaşıldığı bir platform düzenlenerek, projenin sektöre sağlamış olduğu katma değerin tüm katılımcılarla paylaşılması düşünülmektedir.

Proje; İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde okumakta olan öğrencilerin kişisel yönelimlerine karar vermelerinde fikir danışmanlığı yaparak sektördeki gerçek uygulamalarla öğrencileri tanıştırmak ve onların bu sayede kişisel ilgi ve becerileri doğrultusunda hayata atılmalarına ve doğru kararlarla sektörde ve öğrenim hayatlarında daha başarılı olmalarını amaçlamaktadır. Bu proje ile, sektörde etkin çalışmakta olan mezun mühendisler istekli bireylerle yeni bakış açıları kazandırarak, bilgilerini tazeleyip, gelecekte birlikte çalışabilecekleri çalışma arkadaşlarını şimdiden seçme şansını vermiş olmaktadırlar. Aynı süreçte öğrenciler ise; kendilerinden beklenen görev ve sorumlulukları daha iyi anlayıp, daha gerçekçi hedef belirleyebilmekte, akademik projeleri ve kariyerleri için en doğru eylem planını hazırlayabilmektedirler.

 Projeye ait detaylara mentor.itugimder.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İTÜ Çekirdek'ten uluslararası başarı İTÜ'lü kan veriyor

İTÜ GİNOVA ''ÇetinCeviz'' takımlar arıyor

Hazirandaki rektörlük seçimleri iptal mi ediliyor?

İTÜ'de irregularlık ve ders seçme rehberi

Bütünleme sınav takvimi açıklandı!

İTÜ-DER'den ''cuma izni'' duyurusu